0-6 Yaş Gelişim Değerlendirmesi

0-6 yaş arası erken çocukluk olarak adlandırılır ve, gelişimin en hızlı olduğu dönem olarak kabul edilir. Bu 6 yıllık süreçte bireyin tüm yaşam becerilerinin temeli atılmaktadır.

Beslenme, temizlik alışkanlıklarının kazanılması, tuvalet eğitimi, soyunma giyinme gibi özbakım becerileri, yürüme, koşma, zıplama, kalem tutma, boyama, boncuk dizme gibi küçük ya da büyük kaslara dair kazanımlar, renkler, şekiller, sayılar gibi kavramların kazanılması, konuşmanın başlaması ve gelişmesi, sosyalleşme hep bu yıllar içinde gerçekleşir. Erken çocukluk döneminde bilişsel, duygusal, sosyal, dil ve motor beceriler alanlarında öğrendiğimiz bilgiler bizi gelecek yaşamımıza hazırlar.

1

Çocuğun gelişimsel olarak yaşıtlarından geride ya da ileride olma durumunda, çocuk kadar anne babanın da yönlendirilmesi ve onlara doğru rehberlik yapılması gerekmektedir.

Bir çocuğa gelişim testi uygulamak için, gelişimsel olarak risk altında olma zorunluluğu yoktur. Genel gelişim durumunu takip etmek, kazanmış olduğu bilgi ve beceri düzeyini belirlemek adına da gelişim testi yapılabilir.

Gelişim testinde çocuklar 5 ana gelişim alanında değerlendirilir.
1. Zihinsel gelişim
2. Sosyal- duygusal gelişim
3. Motor gelişim
4. Dil gelişimi
5. Özbakım gelişimi

2

Uygulama sırasında testi yapan kişi çocuğa yardım etmez, onu yönlendirmez. Sadece soruları sorar ya da yönergeleri vererek çocuğun bu yönergeler uygun davranıp davranmadığını gözlemler.

Tercihen test sırasında anne ya da babadan biri içeri alınmaz. Çünkü anne babalar çocuklara sorulan sorulara onlardan önce cevap verme ya da cevabı bulması konusunda çocuğa yardımcı olma eğiliminde bulunmaktadırlar.

Eğer anne baba çocuklarının yaşıtlarından daha ileride bir gelişime sahip olduğunu düşünüyorsa, bunun için 6 yaşını beklemeli ve zeka testi yaptırmalıdır.

Gelişim testi sonucunda eğer çocukta bir ya da birkaç gelişim alanında yaşıtlarından geride olma durumu tespit edilirse, detaylı bir gelişim taraması için farklı alanlara da yönlendirilebilir.

0-9 yaş gelişme değerlendirmesi bu kadardı.

Eğer çocuğunuza gelişim testi yaptırmak istiyorsanız YENİ NESİL DANIŞMAN her daim yanınızdadır. Ön görüşme yaparak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ön görüşme ÜCRETSİZDİR. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

eyüpsultan psikolog bilgi al
online psikolog
eyüpsultan psikolog randevu al