Öfke Kontrolü

öfke kontrolü

Bugün sizlerle öfke konusunu konuşmak istiyorum. Öfkelendiğiniz durumlarda bizim nasıl davranıyoruz bir kendinizi gözlemleyelim istiyorum.

Öfke hepimizin zaman zaman yaşadığı bir duygu durumu. Engellendiğimizi hissettiğimizde reddedildiğimizi gördüğümüzde ya da kabul görmediğimizi düşündüğümüzde, hayal kırıklığına uğradığımız da, haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz de hepimizin zaman zaman yaşında bir duygu. Burada önemli olan şey şu ki ben öfkelendiğim durumlarda nasıl davranıyorum? ben öfke mi nasıl ifade ediyorum. Bu sebeple de bugün sizden istediğim şey, bu yazıyı okuduktan sonra bir kağıt kalem elinize alın ve ortadan ikiye ayırın. Birinci bölümü ben öfkelendiğimde nasıl davranıyorum? Ne gibi hisler yaşıyorum, sözel olarak nasıl davranıyorum, davranışsal olarak nasılım? İkinci kısmı ise aslında olmasını istediğim şey yani ben  öfkelendiğim durumlarda nasıl davranmak isterim? Kontrol altına almak ister miyim? Kontrol altına aldığımı nasıl anlarım? Gibi bir bölümü olmasını istiyorum bu iki üç cümleyi yazdığımızda somut bir veri elde etmiş olacaksınız ve bu size somut olarak probleminizi görmenizi sağlayacak.

Öfke Kontrolü Bozukluğu

Bizi ilgilendiren en önemli şey aslında şu ki, öfkenin arkasında yatan duygu, yani ben aslında o durumda öfkeleniyorum ama asıl öfkelendiğim şeyin arkasında gizli olan duygu ne? Yani benim o sırada annemle, arkadaşımla, işverenim yöneticiliğine, yaşadığım sıkıntıda o anda beni kızdıran asıl şey gerçekten o anki durumunu daha önceden birikmiş duygular mı Değersizlik duygusu mu? O anda bana hak verilmediği düşüncesini onaylanmaması isteğim, yani benim aslında o anda verdiğim tepkinin altında bilinç altında yatan bir sürü duygu ve bir sürü düşünce olabilir.

Öfke kontrolü bozukluğu

Öfke Kontrolü Testi

Sizden istediğim diğer önemli noktalardan birisi de şu kendinizi gözlemlemenizi istiyorum. Dışarıdan bir göz olarak, diyelim ki dışarıdan birisi olsun, sizi gözlemliyor ve sizin hareketlerinizi görüyor. Yani siz de dışarıdan bir göz gibi kendinize bakın istiyorum. Ben öfkelendiğim de bir düşünüyorum. O anda bir durun, bir duraksayın ve kendinizi sorgulayın. Aslında beni öfkelendiren şey, şu anki durum mu? Yoksa benim zihnimin arkasında yatan başka düşünceler mi? Yani beni onaylamadı düşüncesi mi? Beni dinlemiyor düşüncesi mi? Bana değer vermiyor düşüncesi mi? Her zaman bunu yapıyor zaten beni önemsemez ki benim söylediklerimi ciddiye almaz ki… gibi düşünceler mi?

Bu sorgulamayı bir kez iki kez, üç kez, beş kez, on kez yaptığımızda emin olun ki artık zihin bunu bir egzersiz haline getirecek. Ve siz bunu sürekli yapmaya devam ettikçe artık öfkelendiğinizde bir duracaksınız ve bu soruyu kendinize soracaksınız. Gerçekten beni öfkelendiren şey şu anki durum ve şu anki koşullar mı, yoksa daha farklı durumlar mı?

öfke kontrolü testi

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Öfke öncesinde, sonrasında ve sırasında dünyasına ayrım yapmak istiyorum öfkelenmeden önce. Yani siz sürekli, bazı duygularınızı bastırıyorsunuzdur, bir çok sevdiğimiz arkadaşımız vardı ve onu kırmamak için şu an bunu söylersen onu kurabilirim, o çözebilirim gibi düşüncesiyle söylemiyorsunuz. Veya yöneticiniz ile o an tartışma çıkmasın diye ya şu anda ile bu konuyu kapatalım da tartışma çıkmasın gibi bir durumla bu durumu kapatıyorsunuz. Bu durumlar birikecek, birikecek, birikecek, birikecek ve bardakta olduktan sonra artık patlama yaşayacaksınız. Önemli olan şey şu ki bu bardak dolmadan sağlıklı ve güzel bir şekilde duygunuzu ifade edin.

Peki biz bunu nasıl yapacağız? Bunun en kolay yolu ve en güzel yolu aslında söylemek. Bu duygunuzu karşı tarafa ifade etmek. Ya arkadaşım sen bunu söylüyorsun ama ben gerçekten üzülüyorum. Bunu yaparken aslında bu duygunu söylerken karşı tarafı suçlamadan, eleştirmeden ve yargılamadan dile getirmeye özen gösterin. Sen bunu bunu yapıyorsun sen bunu da yaptın, sen suçlusun, gibi sözler kullanıldığı zaman suçlama yaşayacağı için otomatikmen, savunmaya veya saldırıya geçecektir.

“Biz, sen” dilini kullanmak yerine “ben” dilini kullanıyorum. “Ben” dili nedir? Benim kendi üzerimdeki duygun. Ben üzülüyorum, ben kırılıyorum ben bu durumlardan rahatsız oldum. Kişinin ve olayın benim üzerindeki etkisini anlatıyoruz. Arkadaşım gerçekten bir durum var soruyor insan. Bunu yapma diyebilirsiniz ama sizlere yapmayıp bir elektrik savcılık kısa ve ressam edip en son on ufacık bir davranışında çok daha büyük bir tepki gösterdiğinizde aslında orada ipleri tamamen koparmış olacaksınız ve normalde haklı olduğunuz durumlarda bunu ifade etmek varken alanda asla haksız siz olacaksınız ve öfkenizi kontrol edemediğiniz için belki bu davranışımızın sonucunu iki ay hatta bir yıl bile yaşayabilirsiniz. Onun bu öfkenizin yansıtmadan önce çok çok önemli bir noktaya bunu düşünmemiz lazım. Gerçekten bu davranışı ben yapıyorum ama bu davranışın geri dönüşü var mı? Yani bu davranış yaptıktan sonra neler olabilir? O yüzden en sağlıklısı duygularımızı ifade etmek. Tabii ki bu karşınızdaki insan sağlıklı ve psikolojik olarak sağlıklı ve bunu anlayabilecek durumda ise eğer bizim bu ifade ettiğimiz şey anlamıyorsa anlayamıyor sayıda anlamak istemiyoruz.

Sürekli olarak sürekli olarak bunu yapıyorsa, sizden önerebileceğim en temel şey bu kişilerin uzun mesafe koymaktır. Mesela koyabiliyorsanız mesafe koyun, hayatınızdan çıkartabiliyorsanız hayatınızdan çıkartın. Çünkü biz gerçekten çok değerliyiz ve sürekli olarak eğer aynı diyaloğun yaşıyorsa bir kişi var ve bizi sürekli olarak ya öfkelendiriyor, öfkesini kusuyor, sürekli yollar bizimle alakalı ve ilgili olmayan şeylerden dolayı bize öfkeleniyor,  şöyle bizi kızdırıyor onu tepkilerine karşılık ben de eğer sinirleniyorsunuz ve rahatsız oluyorsa bu duygu bana da zarar veriyor. Eğer ben bu insan aynı ortamı paylaşmak zorunda değilse, en saat olan şey Evet, bu insanlar ilişkimizi bitirmek bitiremiyor. Sanığı zmez bursamız çalışma ortamında yazsanız ailenizde akrabanızı zaman birisiyse bu insanlar yazı mesafe koyabilirsiniz. Ya da şöyle bir şey var eğer ki siz artık bir kişi tanıyorsunuz ve biliyorsunuz ki bu insan genelde kendini öfkeli ifade ediyor, Yani öfkesini kusarak veya öfkesini gösterek güçlü olduğunu zannediyor. Siz burada onun bu gücünü aslında onu anlayışla bir şekilde yaklaşarak Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Benim burada eksiklerimi nasıl olduğunu düşünüyorsun? Peki bana yardımcı olur musun? Gibi bir yaklaşımla yaklaştığımızda eğer normal bir insansa, emin olun ki o da bu iletişim yoluna girecektir. Çünkü karşımızdaki normal insanlar ne kadar öfkelenin ise biz eğer olduğuna sakin kalırsak ve yumuşar, saklı ortamı yumuşatabilir sek bu da birazcık sakinleşip anlamaya çalışacaktır. He sakinleş. Edilecek bir ortam yoksa ortam çok gergin. Seni çok yüksek se izni alın ve çıkın. Yani bu akrabanız arkadaşınız sizin samimiyetiniz samimiyetinizi olduğu insanlarsa Lütfen. Ben şuan bu konuda konuşmak istemiyorum. Beş dakika sonra konuşalım. Bir gün sonra konuşalım, daha sonra konuşalım diye erteleyebilirsiniz.

Eğer o anda konuşmak zorundaysanız, bu erteleme yiyeceğiniz bir konuysa  bunu da Öncelikle daha önceden yaptığımız egzersizleri düşünerek sakin kalın. Sakinleşmek için de en önemli şey aslında bedenin sakin kalması. Çünkü beden sakin kalırsa zihinde sakin kalır bir durum nefes alın şöyle bir üç dört saniye kadar yalar sakin ne derin bir şekilde nefes Sana gördüğünüz gibi nefes almak insanı çok rahatlatan. Bilirim. Demin kim  konuşmamı şahin konuşulmasına bile bir farklı oluyor olabilir. Çünkü sadece bir nefes aldım, bir nefes. Bu sebepten dolayı iki üç kere yapabiliyorsunuz sakin ve derin bir şekilde nefes alıp. Çünkü o an öfkelendiğiniz de kan basıncını yükselecek. evinize yaz, güvenilecek getireceksiniz, terleyecek, sesin oluyor, dolaşımı hızlandı için isterseniz kaç şarkılarınızda hızlanıyor. Bedenin sakinleşmeye, yaşama ihtiyacı var. Nedenin sakinleşmesini gevşemesi için de sizi ah ah tecridin ve sakin bir şekilde nefes almanız gerekiyor.

Benim saygım şimdi nefesinizi aldınız. Diyelim ki o an nefes almayı da yapamadığımız dışarı çıkabilmeyi, kendiniz varsa dışarıya çıkıp hızlı hızlı yürüyen yürüyüşler yapın. o öfkenizi hızlı, hızlı hareket etmekle yürüyüş yapmak, emin olun ki size iyi gelecektir. bir de şöyle bir nokta var ki bu nokta çok çok önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum.

öfke kontrolü nasıl sağlanır

Karşımızdaki kişi kim? Yani bu karşımdaki kişi benim için. benim hayatımda gerçekten beni öfkelendirir bilecektik benim hayatımda bir değere sahip mi eğer benim o gün içerisinde karşılaştığım bir insansı belki hayatımda göremeyeceğim Telefon bayisine fatura yatırırken karşılaştığım sinirli ve öfkeli bir insansa, Real yolda giderken balık çarpma düzeyine gelebilecek bir sürücü ise Yani ben bu insanı bir daha hayatında görmeyecek sen neden bu kadar sinirli ya da sürekli evet bu insana maruz kalıyorum. O insanın zaten yaptığı şey sürekli olarak beni öfkelendirmek ve kızdırma. Ben bu insanın istediğini neden ona vereyim yani. onun artık kalesi zor durumu anladınız için Ya sen böyle yapıyorsun. Ama bu öfken bir kişinin aslında bana değil kendine kendimle ilgili kendi çocukluğunu ilgili yaşadıklarına ilgili Kendi ailene, belki belki o gün yaşadığın insanlara karşı ve gelip sen bu öfkenin balı yöneltiyor Sun ben bu öfke almıyorum teşekkür ederim deyip karşı bir şey de Pis Kürt bana kibar ve güzel şekilde ya sen böyle yapıyorsunuz, bu biliyorum Bu benimle ilgili değil diyebilirsiniz ve bu sizin de duygusal zeka ne kadar yüksek olduğunu gösterir ve kendimizden gurur diyebilirsiniz ya ben öğrendim artık bu insana karşı onun istediğini onun elde etmesine izin vermiyorum. Teşekkür ederim değil ki andımızı bir gurur duyun gibi takdir edin. Kendinize öfkelenmemek mümkün değil insan olarak hepimiz zaman zaman bir durumla karşılaştığımızda öfkelenin biz. Burada en önemli olan şey şu ki bizim onu kontrol altına almamız, sakinleşmemiz ve yönetebilmemiz. Eğer öfke kontrolü konusunda psikolojik destek almak istiyorsanız Ataşehir psikolog merkezimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Psikolojik Danışman

Gönül İNDİBAY

YENİ NESİL DANIŞMANLIK

[/col] [/row]
eyüpsultan psikolog bilgi al
online psikolog
eyüpsultan psikolog randevu al
WhatsApp
💬 WhatsApp
Merhaba . Size nasıl yardımcı olabilirim?
ARAYIN