ZEKA TESTİ

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV), 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay arasındaki çocukların zihinsel becerilerini ölçmeye yarayan zekâ testidir. Test, çocuğun zekâ düzeyi ve çocuğun güçlü ve zayıf zihinsel becerileri hakkında bize fikir vermektedir. Çocuğun yeterli veya geride olduğu tüm zihinsel yeteneklerin keşfedilmesiyle birlikte zayıf becerileri desteklemek veya güçlü becerileri daha ileriye taşıyabilmek mümkün olmaktadır. Zeka testi yaptırmak isterseniz uzman psikologlarımız tarafından danışmanlık ofisimizde yapılmaktadır.

Ayrıca WISC-IV testi “özel öğrenme güçlüğü” ve “dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu” alanlarında da oldukça başarılı bulgular ortaya koymakta olan bir testtir.

SIK SORULAN SORULAR

WISC 4 zekâ testi nasıl yapılır?

2 oturum hâlinde yapılır. 1. oturumda yapılan ön görüşme sayesinde, aileden çocuğun gelişim öyküsü, aile yaşantısı, okul başarısı ve sosyal yaşamı hakkında gerekli bilgiler alınır. Eğer teste özel bir nedenle ihtiyaç duyulduysa (altına kaçırma, aşırı öfke vb.) bu durumla ilgili detaylar öğrenilir. Sonrasında, aynı gün içerisinde çocuğa test yapılır. Randevu almak için tıklayın.

WISC 4 testi ne kadar sürer?

Yaklaşık 1,5 – 2 saat sürer. Ancak bu konuda çocuğun rahat hissetmesi için esnek bir zamanlama kullanılır

Hangi durumlarda WISC-IV testi yaptırmalısınız?

1) Öğrenme güçlüğü
2) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
3) Ders başarısızlığı
4) Algılama ve anlama güçlüğü
5) Okula uyum sorunları
6) İçe kapanıklık
7) Sosyal kaygılar
8) Okul fobisi
9) Özgüven eksikliği
10) İletişim problemleri
11) Sınav kaygısı
12) Alt ıslatma
13) İnatçılık, saldırganlık, karşıt olma-karşıt gelme bozukluğu, dürtü kontrol bozuklukları, evden-okuldan kaçma…

WISC 4’te değerlendirilen bilişsel alanlar:

WISC 4’te değerlendirilen bilişsel alanlar:
Sözel bilgi
Sözel ifade
Algısal akıl yürütme ve organizasyon
Sosyal bilgi
Kısa süreli işitsel bellek
Dikkat
Konsantrasyon
Zihinsel işlemleme hızı
Görsel-motor ve ince motor koordinasyon becerileri

WISC-IV İle WISC-R Arasındaki Farklar

Günümüz çocuklarının zihinsel yeteneklerini geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları tamamlanmış olan güncel WISC-IV ölçeği ile değerlendirmek daha sağlıklı ve etik olacaktır. WISC-R testi ile Sözel ve Performans Zekâ Puanları ile Tüm Ölçek Zekâ Puanını verir. WISC-IV ise Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği ve İşlemleme Hızı performansları ile Tüm Ölçek Zekâ Puanları elde edilmektedir. WISC-R 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 0 ay arasındaki çocuk ve ergenlerin zihinsel değerlendirmesinde yetkin iken, WISC-IV ile yaş aralıkları 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay olarak genişletilmiştir.

Test yaptırmaya gelmeden önce nelere dikkat edilmelidir?

WISC-4 zeka testinden önce çocuğun dinlenmiş, uykusunu almış, karnı tok ve motivasyon anlamında normal bir gününde gelmesi önerilir. Rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca kaygı, gerilim, endişe ve tehdit algısına neden olabileceğinden çocuğa zeka testine götürüldüğü de söylenmemelidir. Çocuk uygulamaya getirilirken “test, zeka testi, sınav” gibi terimler duymamalıdır. Bunun yanında çocuğa “İyi yap, dikkatli yap, iyi dinle” gibi kaygı arttırıcı komutlar verilmemelidir. Çocuğa gerekli olan açıklamalar uygulama öncesinde psikolog tarafından yapılır.

eyüpsultan psikolog bilgi al
online psikolog
eyüpsultan psikolog randevu al