Deneme Sınavını Yetiştiremiyorum

Deneme Sınavını Yetiştiremiyorum

LGS veya YKS sınavlarına hazırlanan öğrencilerden birisi iseniz sınavda zamanı doğru kullanmak dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir. Deneme sınavlarında zamanı kullanamayan öğrencilerin ağızlarından şöyle cümleler çıktığını görebilirsiniz; “Türkçe bitince zaten 40 dakika kalmıştı.”, “Matematikten sonra diğer sorulara zaman kalmadı.”, “Deneme Sınavını Yetiştiremiyorum.” vs.

Deneme sınavlarında zamanı kontrol etmenin birçok yolu vardır. Kişiden kişiye bunlar değişebilir fakat gelin genel olarak bir göz atalım.

DENEME SINAVLARINDA ZAMANI KONTROL ETME

Aşağıda birkaç madde ile deneme sınavlarını neden yetiştiremediğinizi ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi yazdık…

  • Öğrencilerin deneme sınavlarını yetiştirememesinin nedeni genel olarak soruları yavaş çözmeleridir. Soruları daha hızlı çözebilmek için tabii ki de bol bol soru çözülmelidir. Sınava hazırlık maratonundan önce bol bol kitap okuyan birisi iseniz bu sizin işinize çok yarayacaktır. Soru çözdükçe ve tiplerine alıştıkça soruları daha hızlı çözeceksiniz.
  • En iyi olduğunuz dersten çözmeye başlayın. Bu çok genel bir maddedir. Sınava en iyi olduğunuz dersten başlamak sizi hem motivasyon hem de hız olarak  iyi durumda tutar. Eğer kötü olduğunuz bir dersten başlarsanız çok zaman kaybedersiniz ve soruları çözemedikçe moraliniz bozulur ve bu da sınavın geri kalanını etkiler.
  • Aynı soruda çok uzun süreler takılmayın. Eğer bir soruda takılırsanız boş bırakın. Tüm soruları çözdükten sonra her zaman geriye dönüp tekrar bakabilirsiniz. Fakat bir soru çözülecek gibi değilse çok uğraşmayın.
  • 15-20 dakikada bir zamanı kontrol edin. Zamanı kontrol etmek ilerleyişiniz ve gidişatınız hakkında sizi bilgilendirir. Böylece nasıl gittiğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlarsınız. Örneğin matematik bölümüne kaçıncı dakikada girdiğinizi ve 15-20 dakika sonra kaç soru çözdüğünüzü kontrol edebilirsiniz.
  • Kendinize bir plan oluşturun. Örneğin; “Türkçe bölümünü 50 dakikada çözeceğim.” veya “Fen Bilimlerini önce çözeceğim” gibi cümleler kurarak planlar oluşturun ve hata yapmaktan korkmayın. Zaten deneme sınavındasınız. Farklı farklı planlar deneyin ve kendinize en uygun olanı kullanın.
  • Bol bol deneme çözün. Deneme çözdükçe alışacaksınız ve hızlanacaksınız.

YAPAMADIĞINIZ SORULARI ÖĞRETMENLERİNİZE SORUN

Deneme sınavlarında hata yapmaktan korkmayın. hata yaptıkça alışacaksınız zaten. Önemli olan hata yaptıktan sonra öğretmeninize danışmak ve hatanızı çözmek. Öğretmeninize soruyu gösterince direk çözeceğini fark edeceksiniz. Çünkü öğretmeniniz büyük ihtimalle çok fazla soru çözdüğü için artık soru tiplerine alışmıştır. Bu yüzden sizin de bol bol soru çözüp en az öğretmeniniz kadar sorulara alışmanız gerekmektedir.

Yazdıklarımızı uygularsanız bir daha “Deneme sınavını yetiştiremiyorum” gibi cümleler kuracağınızı zannetmiyoruz.

Herkese iyi çalışmalar ve iyi günler dileriz.

YENİ NESİL DANIŞMAN

eyüpsultan psikolog randevu al
online öğrenci koçu
eyüpsultan psikolog bilgi al
Call Now ButtonRandevu için ARAYIN+90 507 743 62 12