MATEMATİKTE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

Matematikte başarılı olmanın yolları nelerdir? Herkesin aradığı hususlardan biri olsa gerek. Matematik öğretmeni olan bizlerin, yılların tecrübesi neticesinde gördüğümüz bazı hususları sizler için sıralıyoruz.

1. Örnek sorularla, çözümlü örnekler takip edilmelidir. Mümkünse görüntülü yayınlardan faydalanılmalı belki de ders birkaç kez dinlenilebilmelidir.

2. Kesinlikle işlemediğiniz ve iyice çalışmadığınız konulardan soru çözülmeye çalışılmayınız.
Bu soru çözümleri esnasında zorlanacağınız için zaten matematik korkumuz var ondan sonra çalışmayı bırakırsınız. Yanlış uygulanan planla matematikten daha fazla uzaklaşılmış olunur.

3. Bununla birlikte farklı periyotlarda bazen ayda bir bazen haftada veya on beş günde bir geriye dönük ara ara tekrarlar yapılmalı ve sonuçları daha iyi hale getirmek için bolca tekrar soru çözülmelidir.

4. Öğrenmenin en iyi yollarından biri de sorarak öğrenmektir. Öğretmenlerinizi sürekli sorularla rahatsız etmelisiniz. (Onlar bu rahatsızlıktan mutluluk duyacaktır.  )

5. Kesinlikle konular ve soruları ezberlemeye çalışmayın. Matematik ezberlenerek öğrenilebilecek bir ders değil. Bunun yerine bol soru çözümü ile bilgi pekiştirilmeli ve kalıcılığı sağlanmalıdır.

MATEMATİKTE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI NELERDİR? sorunuza vereceğimiz cevaplarımızdan bir tanesi olan ders tekrarı hususunu biraz daha açmak istiyoruz.

MATEMATİK DERS TEKRARI NASIL YAPILIR?


6. MEB Örnek sorularını ve nasıl çözüldüğünü inceleyin.

7. Çözüme bakmadan birde kendiniz çözmeyi deneyin.

8. Soruları çözmeye çalışın çözemediğiniz soruya bir yıldız koyup çözümünü inceleyin.

9. Çözüme bakmadan tekrar aynı soruyu kendiniz çözmeye çalışın.

10. Tüm sorularınızı bu şekilde bitirdikten sonra çözebildiğiniz soruların çözümleri ile öğretmen ya da kitabın çözümlerini karşılaştırın. Benzer ve farklı yanlarını inceleyin.

11. Bir gün sonra işaretlediğiniz soruları tekrar çözmeye çalışın. Çözemezseniz bir yıldız daha koyup tekrar çözümü inceleyin.

12. Yukarıdaki sistemi tüm soruları rahatlıkla çözene kadar tekrarlayın. Göreceksiniz ki bir süre sonra tüm sorular çok kolay görünmeye başlayacak.

TEMEL ÖĞRENCİ TEPKİLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI


a) Konuları anlayamıyorum, işlem hataları yapıyorum. Matematiğin temel kavramlarını bilemeyen öğrencilerin matematikte konuları iyi öğrenmeleri ve yeni konu öğrenmeleri oldukça zordur. Öncelikle bu konuları öğrenmeniz gerekmektedir. Matematikçilere bu konular nedir diye sorduğunuzda karşınıza çıkacak cevaplar aşağıdaki gibidir.:
Rasyonel sayılar ve işlemleri, üslü ve köklü sayılar, çarpanlara ayırma ve özdeşlikler.

b) İyi işlem yeteneğim var, fakat konu eksiklerim var. İyi işlem yeteneği olan öğrencilerimiz şunu bilmelidirler. Bu yetenekleriyle rahatlıkla yeni konu
öğrenebilirler. Konulara korkmadan çekinmeden yaklaşmalı ve anlamaya çalışmalıdırlar. Önce hiç bilmediğiniz konulardan başlamak yerine, az bildiği konuları biliyor hale gelmek gerekecektir. O konu ile ilgili artık bu konuyu az biliyorum demeden biliyorum demelerini sağlamak gerekecektir. Sonuç olarak diyebiliriz ki önce eksiklerimizi giderelim sonra yeni konuları öğrenmeye çalışalım.

c) Konuları iyi biliyorum fakat işlem hatalarım çok. Konuları biliyor olmanız matematiğe karşı bir yeteneğinizin var olduğunu gösterir. İşlem hatalarını gidermenin en güzel çözümü bolca soru çözmektir. Ne kadar farklı kaynaktan soru
çözerseniz o kadar çok soru çeşidi görmüş olursunuz ve artık daha az işlem hatası yaparsınız.

d) İşlem ve konularla alakalı problemim yok ancak çok sınavlarda yapamıyorum. Sınavlarda; soru çözmekte acele etmeyin soruyu çözmeye başlamadan önce mutlaka anlamaya çalışın ve soru çözerken dikkatinizi toplamaya çalışın ve soru çözme işini önemseyin. Nasıl olsa yaparım diye bakmayın. Dağınık çalışma yerine daha disiplinli bir çalışma sistematiği belirleyin ve mutlaka ona uymaya çalışın.

e) Matematiğim iyi ve geliştirmek istiyorum.
Daha fazla matematiğinizi geliştirmenin yolu farklı kaynakları taramak ve branş öğretmenlerinden matematik adına kendini geliştirmek için tavsiye alınız.

MATEMATİKTE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI nedir? sorunuza umarım yeterli derecede açıklayıcı bilgiler verebilmişizdir. Bu tür yazılarımızın devamı gelecek. Tekrar görüşmek dileğiyle…

 

Kaynak: BEST MATEMATİK
https://www.bestmatematik.com/matematikte-basarili-olmanin-yollari-nelerdir/

 

eyüpsultan psikolog randevu al
online öğrenci koçu
eyüpsultan psikolog bilgi al
Call Now ButtonRandevu için ARAYIN+90 507 743 62 12